Okul

İnsanlar Neden Yaşamaya Elverişli Olmayan İklim Bölgelerine Yerleşirler

İnsanlar yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilmek için temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerleri tercih ederler. İklim şartlarının elverişli olduğu, toprağın, havanın, suyun hepsinin verimli olduğu yerleri tercih ederler. Bazı bölgelerde hiçbir şekilde insanların yaşamına elverişli olmamasına rağmen insanların yaşadıklarına şahit olabilirsiniz. İhtiyaçların temin edilip edilememesine bakılarak iş yapılmaktadır. Yaşamak için en uygun alanları kendimize seçmekteyiz.

İnsan hayatını doğrudan etkileyen bölgelerde toprak yapısı, iklim ve yeryüzü şekillerine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Elverişli alanlarda yaşam olurken elverişsiz alanlarda çeşitli yerleşimler görülmektedir.

Antarktika kıtasına baktığımızda elverişsiz yerlerde yaşamlar olduğunu görmekteyiz. Bölgede yaşayan insanlar bilim insanları, araştırmacılar, canlı faaliyetlerini takip eden hayvan bilimcilerden oluşmaktadır. Bilimsel çalışma yapmak üzere bölgeye gelen insanlar buralarda küçük yerleşim yerleri kurmuşlardır. Bu gibi sebeplere bağlı olarak insanlar için elverişsiz bölgelerde canlı yaşamlarına rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu