Okul

İnsanlar Yerleşmek İçin Neden Göl veya Nehir Kenarlarını Seçmişlerdir

İnsanların yaşamlarının rahat bir şekilde sürdürebilmeleri için yerleşim bölgeleri olarak göl ve nehir kenarlarını seçtiğini görmekteyiz. Su kaynaklarına ulaşımının kolay olması insanların gerekli su ihtiyaçlarını karşılayarak rahat şekilde yaşamlarını sürdürmeleri için elverişli alanlardır. İnsanların doğma büyüme yerlerine göre kendilerine göre yaşam alanları seçtikleri de ortadadır. Ovalar, akarsular, göl ve deniz alanları belirli bir noktaya kadar insanların ihtiyacını karşılar. Hayvancılık, tarımcılık yapılacak olan bu alanlarda gerekli su ihtiyacının karşılanacağı bölgeler olmaktadır. Yaşam yerlerine göre insanlar seçimlerini yapar.

Dağlık yüksek alanlarda nüfus oranı az olmaktadır. Ekonomik alanda gelişmemiş olması insanların daha çok düzlük deniz ve nehir kenarlarına yerleşmelerine sebep olmuştur.

Sanayi bölgeleri daha çok su ihtiyacını nehir, su ve denizden karşıladıklarından dolayı bu bölgelerde iş imkanı yaşam bakımından daha elverişli olduğu görülmektedir. Bazı noktalar ticaret yolları açısından önem taşıması gemilerle ürünlerin taşınmasını sağlamaktadır. Bu bölgelerin nüfusu yoğun ekonomisi gelişmiş şekilde faaliyet göstermektedir.

Su tüm ihtiyaçların karşılanması için gerekli olan her şeyi içinde barındırır. Temizlik, çalışma, üretim alanların etkin şekilde faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu