Okul

İnsanların İbadetlerini Düzenli Yapmalarını Engelleyen Faktörler

İbadet insanın kendisi ve inancı arasında olan kutsal bir bağdır. Yaşamında olan değişiklikler ve imkanlar doğrultusunda ibadet etmelerini zorlaştıran etkenler bulunur. Kişinin kendisinden ve yaşamından kaynaklanan sorunlarla karşılaşabilirler. Beden ve ruh sağlığında yaşanacak sorunlar ibadet etmesine engel olur. Moral bozukluğu, batıl ve sapkın inançlarda insanı ibadetten uzaklaştırarak ibadet etmesini engellemektedir.

Bağlı olduğu dinin kurallarını yerine getirmek için yaşamından fedakarlık ederek dinle ilgilenme çabasına girer. Yaşam şartları bazen dinle ilgilenmesine imkan tanımamaktadır. Çalışma hayatı, sosyal hayatı, aile hayatı bu kişinin dine ayıracağı zamanı almaktadır. Çalışan kişiler Cuma günleri namaza gidemedikleri gibi dinen kendilerine verilen vazifeleri yerine getirememiş olurlar. Dünya üzerinde yapılan maddi hareketler kendileri için olurken manevi hareketler Allah adına yapılmaktadır. İyilikte kötülükte Allah katında bir yere sahip olmasından kişinin zor durumda kalmasına sebepte olur.

Kişi inandığı dini iyi bilmeleri, başkalarından duyacağı hurafelere inanmamaları gerekmektedir. Dinden soğutulduğu gibi yanlış düşüncelere düşerek günaha girmeleri kaçınılmaz olur. İbadetlerini kendileri ve inançları arasında olduğunu bilerek bağlılıklarını o şekilde sunmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu