Okul

Siz Hangi Yönetim Anlayışının Olduğu Bir Ülkede Yaşamak İsterdiniz Neden

Yaşamımızın daha düzenli, tertipli ve dengeli olması için büyük olasılıkla yaşamak istediğimiz ülke demokrasi yönetimiyle yönetilen olacaktır. Halkın kendi özgür iradesi ülkenin daha aydınlık dönemlere giriş yapmasına zemin hazırlayacaktır. Halkın kendi kendine ülkesine zarar vermeyeceğinden bilgili, önde gelen kişilerin seçilmesi o ülkenin daha da ileriye taşınmasında etkili olur. Halkın ve devletin çıkarlarını gözeten yönetim sayesinde ülke daha gelişmiş önemli noktalara taşınmış hale gelir. Kurallar insanların birbirleriyle ve toplumun devlete karşı görevlerini düzenler. Aileyi oluşturan fertler içinde düzenlemeler gelmesi insanların özgürce yaşamalarına olanak sunar.

Toplumların yönetilmesinde etkili şekilde kendine söz hakkı verilen halk daha etkin olur. Ancak yönetim biçimleri arasında insanlar tarafından en çok demokrasi hakim olmaktadır. Demokrasi yönetiminde halk kendini yönetecek olan kişileri belirler hükümeti kurması için yetki verir. Demokrasinin halkın iradesi etkindir. Bir ülke de demokrasinin varlığından konuşulması için hak ve özgürlükler güvence altına alınmalıdır. Demokrasi ileri boyutta halkın haklarını koruyan sahip çıkan ve refah duygusu yaratan yönetimdir.

Demokratik ortamlarda çeşitli ilkeler halkın gelişiminde önem taşır. Temel ülkeler zamanla birlikte gelişerek daha modern hal alabilir. Yapılacak çalışmalar modernleşme içinde önemli adımları oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu