Okul

Truva Atının Hikayesi Kısa

Çanakkale büyük ve önemli savaşlara ev sahipliği yapmıştır, tozlu raflara baktığımızda Truva atının hikayesinin burada geçtiğini görebiliyoruz. Antik Truva kentinin kralı Priamos ve oğlu Paris Menelaus’un ve güzeller güzeli olan Helena aşık olması ve kaçırmasıyla her şey başlamıştır. Helena’nın kaçırılması ile birlikte müttefik durumdayken savaşın başlangıcının haberleri yayılır.

Truva’lılar Anadolu’da yer alan beyliklerden yardım alarak savunma yapacaktır. Savaş başlar yıllar boyunca devam etmektedir. Akıllı olan Odysseus aklına tahtadan at yapma fikri gelir ve fikrini Athena paylaşır kabul görmesi ile birlikte devasal bir at yapılır. Atın içine bir çok asker saklanır ve bölgeden çekilirler. Bunun sonucunda Truvalılar bölgeyi kontrol etmek için atı görür ve kaleden içeriye sokarlar.

Truvalılar savaşı kazandıklarını düşünerek eğlenmeye başlar gece yarısında atın içersinden çıkan askerler kapıları açar Odysseus’un askerleri şehre girerek yerle bir ederler. Kral Menelaus karısı Helen’i alarak geriye dönerler.

Tarihin altın sayfalarında yer alan Truva ile ilgili bir çok hikaye bulunur filmler çekilerek oscar’a dahi aday gösterilir. Film sırasında yapılan tahtadan at Çanakkale belediyesine hediye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu