Okul

İnverter Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Klimalar belli bir alandaki sıcaklık seviyesini istenilen derecede tutmasını sağlayan elektronik alettir. Ortamın ısı değişimine göre soğuttuğu hava sayesinde belli bir seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır.

Klimaların gelişimi her yıl düzenli olarak değişerek yeni modellerin tanıtımı yapılmaktadır. Tasarruflu ve uygun klima üretimi için normal klimaların ne kadar enerji tükettiği hesaplanarak üzerinden yola çıkartılır. Yüksek soğuk hava akımı ve ortamın ısı derecesine göre kendisini ayarlayarak odadaki ısıyı sabit tutar. Klimalar devamlı açılıp kapandıklarından dolayı oldukça fazla elektrik yakıyorlar. Durmayan klimalar sayesinde kendisini beli bir rolentide çalıştırmaya devam ettirmesi kompresör sayesinde enerji tasarrufu sağlamaktadır.

İnverter kelimesi burada hayatımıza giriyor. Çevrici anlamına gelen kelime elektrik akımının çevrilerek aktarılmasını sağlamaktadır. Kompresörler rolantide olduğu zaman dalgalı akım yerine doğru akım ile motorları çalıştırır. Klima ısıtma ve soğutma durumlarında enerji ve güç tasarrufunu sağlamaktadır.

İnverter klimalar hangi alanlarda kullanılabilir?
Günlük olarak bir iki saat ihtiyacınız doğrultusunda kullanıyorsanız onun yerine A sınıfı klima tercih edebilirsiniz. Gün içinde klimanız birkaç defa kapatıp açılacaksa eğer inverter klimaya gerek olmaz. Devamlı olarak sabahtan akşama kadar çalışan klima kullanırsanız inverter klimalar ihtiyacınız karşılayarak tasarruf yapar.

İnverter klimalar biraz daha pahalıdır ama uzun süreli kullanımda fazlasıyla tasarruf sağlayacaktır. İhtiyacınız doğrultusunda tasarruf yaparak zamanla kar yapabilirsiniz. Benzinli ve dizel motora sahip araçlara benzer. İlk başta pahalıdır ama kullanımı tasarrufludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu