Okul

Barış Manço Hayatı Kısaca

Barış Manço, Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV program sunucu ve yapımcısıdır. 1 Ocak 1943 yılında Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Hayatı boyunca Türk sanatına değer vererek müzik alanında çalışmalar yapmıştır. Anadolu Rock müzik türünün ilk kurucularındandır.

Eğitim hayatını Galatasaray Lisesi’nde başlayarak, yüksek öğretimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. İyi bir eğitim hayatı yaşadığı gibi bestelediği bir çok şarkı olmuştur. Barış yanlısı olduğu gibi dünya çocuklarına değer vermek adına şarkılarını Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca, İbranice, Japonca ve Yunanca dile getirerek dünyanın bir çok ülkesinde yayınlattı. Barış için dünyanın bir çok ülkesini ziyaret etmesi ile “Barış Çelebi” lakabı verilmiştir. Yaptığı çalışmalar doğrultusunda 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı verildi.

Almanya’da komedyenlik yapan Henri Salvador ile tanıştı. Anlaşamadığından dolayı Almanya’daki abisi Savaş Manço ile yaşamına devam etti. Otomobil bakıcılığı, garsonculuk gibi çeşitli mesleklerde çalışarak yaşamını sürdürdü. Almanya’daki dönemlerinde Belçikalı şair olan Andrea Soulac ile tanışır, şarkılarının sözsüz bestelerini yazar. 1964 yıllarında iki EP çıkartarak kendisini tanıttı. Ülkemize geldiğinde büyük sevgi ve coşku ile karşılanarak çeşitli alanlarda görev almayı başardı.

1967 yılında Fuat Güler, Mahzar Alanson ile Kaygısızlar adındaki müzik grubunu kurdu. 1970 yılında bazı anlaşmazlıklardan dolayı Fransa’ya giderek orada grup kurmuştur. Çeşitli konserler vererek turnelerine devam etti.

1972 yılında Kurtalan ekspresini kurdular. Gamzedeyim ve Ölüm Allahın Emri parçalarını çıkarttı. Askerlik döneminden dolayı Yedek Subay olarak vatani görevini yaptı. Dönüşünde hız kesmeyerek Hey Dergisi tarafından yılın sanatçısı seçildi, 1975 yılında Lale Çağlar ile tanışarak 3 yıl sonra evlendi. 1979 yılında sağır ve dilsiz çocuklar için turneler düzenledi.

Ülkemizde aktif olarak 8 Ekim 1988 tarihinde 7’den 70’ye aile programı düzenledi. Çocuklar ile uzun süre ekranlarda kaldı. Türk Japon dostluğu adına çalışmalar yaptı. 5 Şubat 1992 annesini kaybettiği için konserlerine ara verdi. 1992 yılında pop müzik alanında önemli çalışmalar yaparak zirveye yerleşti.

Evliliğinden iki erkek çocuk sahibi olmuştur. 31 Ocak 1999 tarihinde vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu