Okul

İp Atlama Nasıl Oynanır

Çocukluk dönemimizde genellikle kızların en çok oynadığı oyunlardandır. İp atlama oyununu hepiniz bilirsiniz. Çevrenizde, sokaklarda ve okul bahçesinde oynamayan kimse yoktur. İp atlama denildiği zaman internetten önce tanıdığımız oyunlar olarak görülmüştür. Canı sıkılanların ve spor yapmak isteyen kişilerin oynadığı oyundur denebilir.

Sevilen çocuk oyunu nasıl oynanır?
İp atlama oyunu için en az 3 kişi olması gerekir. Burada iki kişi ipin uçlarından tutarken bir kişi ise ortada durup ipin çevrilmesi ile üstünden atlar. İp zıplama oyunu önemli olup hızlanabilir, o yüzden tak önünüze geldiği zaman zıplamalısınız bu sayede ipe takılmazsınız. Ayağınıza doğru inerken atlamanız gerekir. Oyun hızlanarak elenen kişiler oyundan çıkarak daima devam eder.

İp atlama oyunu oynarken söylenen bir tekerleme vardır şöyle;
Bir-iki, papucun teki
Üç-dört, kapıyı ört
Beş-altı, sopayı aldı
Yedi-sekiz, kabardı deniz
Dokuz-on, çık şu dala kon.

İki kişi varsa eğer o zaman ipin ucunu bir direğe bağlayarak öyle çevrilir. İpin orta kısmı yere değmesi gerekiyor çünkü zıplayacak kişi takılıp düşmemesi gerekmektedir.

İsteyen kişiler kalabalık gruplar halinde de oynayabilir. İpin uzun olması önemlidir, kısa olan ipte herkes düşebileceğinden dolayı dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu