Okul

Uzun Eşşek Nasıl Oynanır

Çocukların ve gençlerin severek oynadığı oyunlardan biriside uzun eşektir. Her erkek çocuğunun okulda, askerde, sokakta her yerde oynamıştır. Eğlenceli olduğu gibi beceri gerektirmektedir. Oyunda hile yapılması oyunun bozulmasına tatsızlıklara sebep olur. Tarafsız bir yastık (insan) lazım ki diğerlerine tüyo vermemesi gerekir. İhtiyacımız olan malzemenin başında yastık yada başımızı yaslayabileceğimiz birisi lazım.

Oyun biraz tehlikeli olup dikkatli olmamız gerekir. Yaralanmalar olup belinizde sakatlanma olabilir. Birisinin üzerine sert şekilde zıplaması ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Oyuncular bu konuda hafif olması gerektiğini mutlaka bilmelidir.

Ekipler eşit olur ve ağırlığına göre de değişebilir. Birbirlerinin bacak aralarından kafalarını yaslayarak dizilirler.

Atlayan kişiler oyunda söz olarak “uzun eşek gaba gaba döşek” diyerek zıplar. Üzerine bindikten sonra oyun kuralına göre hareket eder yada etmez. Hareket etmezse ise diğerleri arkaya zıplar gerektiğinde birbirlerinin üstüne gelirler. Atlayanların ayakları yere değerse eğer yanarlar, aşağıdakiler dayanamayıp çökerse eğer oyun yeniden oynanır. Herkes üs üste zıpladıktan sonra el işareti ile tek çift yapılır. Yastık bunu görünce tek mi çift mi diye sorar eğer doğru bilirlerse bu sefer onlar zıplar, yanlış olduğu takdirde tekrar aşağıda olurlar. Bu şekilde oyun devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu