İpek ve Baharat Yollarının Osmanlı Devleti İçin Önemi Nedir?

Fatih Sultan Mehmet’in fethinin ardından İpek yolu Osmanlı topraklarından geçerek Osmanlı devleti dünya ekonomisinde önemli yere sahip olmuştur. Osmanlı tarafından yapılmaya başlanan ticaret güçlenmesinin yanı sıra ülke yönetiminde daha idareci hal almasını sağlamıştır. İki ticaret yolunda uzun yıllar boyunca söz sahibi olmuştur. Ticaret yolundaki kervansaraylar, hanlar insanlar için geçim kaynağı haline gelmiştir.

Ticaret yolları ülkenin ekonomik gelişmesiyle uzak doğu ile kültürel etkileşim göstermesinde etkili olmuştur. Medeniyetler perspektifiyle bir dünya görünüşü olma yolunda iyi bir konuma gelmiştir.

Osmanlı iktisadi sisteminin temelleri tarih sahnesindeki ticaret yollarının önem kaybetmesine kadar devam etmiştir. Dünya üzerinde yapılan coğrafi keşiflerin yeni ticaret yollarının bulunmasını sağlamış, Osmanlı devleti için önemli olan ipek ve baharat yolları önemini kaybetmiştir. Osmanlı devleti ekonomik olarak zayıflamış ve gerileme döneminin başlangıcı olarak görülmüştür. Avrupa devletlerine kapitülasyonların da yolunu açmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz