Kentlerdeki Günlük Yaşamın Osmanlı Toplumuna Sağladığı Katkılar Nelerdir?

Osmanlı devlet’inde kültürel olarak gelişmişlik, medeniyetler seviyesine ulaşarak yükseliş dönemi görülmüştür. İslam medeniyetinde olduğu gibi benzeri bir yaşam sürdürülmektedir. Fetihler yaşanmış, yeni yaşam alanları fethedilerek Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. İnsanların ortak yaşam alanlarında ticaret, muhabbet, komşuluk ilişkilerinin gelişmesi medeni seviyeye ulaşmasında haylice etkili olmuştur. Osmanlı şehirlerinde gelişen kentler içinde komşuluklar artmış, insanlar paylaşımları yüksekte tutarak her alanda birbirleri ile sıkı bağlar kurmuştur.

Kültürel değerler komşuluk ilişkileri ile her geçen gün artar, medeniyet daha da gelişir duruma ulaşmıştır. Şehirlerdeki gelenek ve göreneklerin yanı sıra insanların birbirlerine yardımcı olmaları, hoşgörülü davranmaları yaşamlarına etki etmiştir. İnsanların davranış ve hareketleri onlara toplum içinde statü kazandırarak Osmanlı beyefendisi ve Osmanlı hanımefendisi olarak ifade edilirdi.

Osmanlı da gelişme gösteren siyasi, idari, hukuki sistemler toplum içinde birlik beraberliği de sağlamıştır. Şehirleşme sayesinde altyapının gelişmesi, hastanelerin yapımı, medrese ve camilere hizmet verilmesidir. İnsanlar toplum içinde değer kazanarak önemli yerlerde görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz