Okul

Misafir İle İlgili Kompozisyon

Misafirlik toplumumuzda önemli yere sahiptir. Türk toplumlarında insanlar misafirleri tanrı misafiri olarak karşılayarak asla geri çevirmezler. Kendilerinden çok daha iyi misafirleri ağırlar rahat etmelerini sağlarlar. Misafirin yeri önemli olduğu gibi İslam dininin hoşgörü yönünü göstermektedir.

Dinimizde ve toplumumuzda misafirlik kavramına insanlar tarafından değer verilmiştir. Görgü kurallarını oluşturduğu gibi uymalı, ziyaretleri kısa tutarak insanları rahatsız etmemeliyiz. Ev sahibi elinden geldiğince güzel şekilde ağırlar ama rahatsızlık verilirse misafirliğin tadı kaçar. Kısasının makbul olduğu gibi olduğu kadar kısa tutulmalıdır. Misafirlerin değerli önemli olduğundan asla sırt çevrilmemeli, güzel şekilde ağırlanarak uğurlanmalıdır. Misafir geldiği eve 10 bereket getirir 1’ini yer 9’unu bırakır. Güler yüzlülük esas olarak insanların birbirlerini tanıyarak hoş vakit geçirmelerindeki en büyük yardımcıları olmaktadır.

Misafirliğe gittiğimizde saygıda kusur edilmemeli güler yüzlü olmalıdır. İnsanların bütçelerine yük olmamak adına beraberinde elimiz boş olmamalıdır. Akrabalık, arkadaşlık ve aile bağlarının kuvvetlenmesinde oldukça yardımcımız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu