Okul

Isaac Newton Buluşları Kısaca

Issac Newton 25 Aralık 1642 – 20 Mart 1727 yıllarında fizik, matematik, astronom, mucit, filozof ve ilahiyat alanlarında çalışmalar yapmıştır. Tarihin önemli bilimsel çalışmalarını yaparak yasalaştırmıştır. Dünya ve hareketlilik yasaları en büyük buluşu oldu.

Matematik Çalışmaları: Merkezkaç ve Kepler yasalarından yararlanarak kütle çekim yasası üzerinde çalışmalar yapmıştır. Özellikle yoğunlaştığı İntegral, Diferansiyel konularına ağırlık vermiştir. Matematik alanındaki önemli buluşu (a+b)* ifadesini üstel açılımını gösteren iki teoremdir.

Newton’un devrim yaratacak olan yasası yer çekimi olmuştur. Fizik alanındaki yaptığı çalışma var olan kuralları alt üst ederek yeniliklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Gezegenlerin içinde yer alan yapılardan dolayı oluşturdukları alan sayesinde çekim etkisini yükseltmektedir. Çalışmasında güneş ve çevresindeki gezegenlerin arasında kuvvet bir bağın olup düzenli şekilde varlığını koruduğunu düşünmüştür.

Kütle Çekim Yasası: Yıl 1687 Principia adındaki kitabında kütlemin çekim yasasını ortaya koyarak yayınlamıştır. Eylemsizlik ilkesine açıklama getirmiş, fizik alanında etki – tepki ifadesinin gerçekliğini yansıtmıştır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu