Okul

Yurtta Sulh Cihanda Sulh Kompozisyon

Atatürk tarih boyunca bir çok savaşa katılarak işgalci kuvvetlere karşı mücadele etmiştir. Yurdumuzu kurtarmak için yıllar boyunca süren milli mücadele dönemini başarıyla bitirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atmıştır. Atatürk bunca savaşın ardından dünyaya meydan okuyarak “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyip tek istediklerinin barış olduğunu göstermiştir. Türk milleti barış yanlısı olduğunu gerektiğine kanının son damlasına kadar vatan toprakları için vereceği mücadeleyi vurgulamıştır.

Barış kavramı tüm dünyada kardeşliğin dostluğun simgesidir. İnsanların sahip olduklarından çok daha fazlasını istemedikleri zaman bu barış korunarak sağlanır. Geleceğin sağlam temeller üzerine kurulması için barış sağlanmalıdır. Çocuklarımızı korumanın birbirlerimizin haklarına saygı duymamız mutlu bir dünya olacaktır.

Atatürk sadece yurdumuzda değil tüm dünyada barış istemiştir. Barışın getirdiği huzur dünyayı kaplayarak insanların yaşamlarına güzel şekilde devam etmelerini dilemiştir. Kin, nefret ve düşmanlık insanları yok eden kavramlardandır. Mutlu olup ülkemize barış getirmek istiyorsak hoşgörülü birbirlerimize saygılı olmalıyız. Tarih boyunca fazlasını isteyen krallar, başkanlar oldu hepsi bir noktadan sonra kendi sonlarını hazırlamıştır. Beraberinde milyonlarca insanın hayatlarını kaybetmelerinin sebebi oldu.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu