Okul

Isı Yalıtımı Nedir? Isı Yalıtımı Hangi Maddelerle Yapılır?

Isı yalıtımı maddeler arasındaki ısı akışını yavaşlatmak için kullanılan malzemelere ısı yalıtımı denir. Binaların dış yüzeylerine yapılan ısı yalıtımları binanın içindeki ısının dışarı çıkmasını önler, dışardaki ısınını içeri girmesini önlemek için kullanılmaktadır. Isı yalıtımı enerji tasarrufunu sağlayarak binalar için koruma oluşturmaktadır. Dışardaki soğuğun içeri girmesi önlenir, sıcaklığında dışarı çıkmasına kalkan oluşturarak önemli tasarruf sağlanır. Ortamın daha çabuk soğuması önlenmiş olunur.

Yalıtımın doğru yapılması için yalıtımda kullanılan malzemelerin içinde bulunan hava boşaltılara yerleştirme yapılır. Isı akışının engellenmesinde etkili olur, içindeki havanın boşaltılmasına vakum etkisi denir. Bu şekilde boşaltılan hava bina yalıtımında %25-50 oranında daha az yakıt kullanıma sebep olmaktadır. Kışın sıcak yazın ise serin tutması kullanım açısından oldukça etkilidir. Evlerin duvarları dışarıdan hava ile temas etmemesi soğuğu önlemektedir. Soğuk havanın tamamen dışarıda kalması içerinin çok daha hızlı şekilde ısınmasını sağlamaktadır.

Binaların en çok ısı kaybı yaşandığı noktaları kapı ve pencerelerdir. Pencereler için ısı yalıtımı çift cam uygulamasıdır. İki camın arası vakumlanarak hava alması önlenir ısının yayılması bir noktadan diğer noktaya engellenmiş olacaktır.

Isı yalıtımında kullanılan malzemeler;

Plastik
Ahşap
Asbest
Taş yünü
Katran
Cam yün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu