Okul

Işığın Yansımasının Teknolojide Kullanımı

Işık güneşten ulaşarak çeşitli sistemler sayesinde prizma, ayna ve diğer mercek yapıları ile yoğunlaştırılabilmektedir. Işık en başta aydınlatma aracı olarak kullanılmıştır. Zaman içinde ışığın teknoloji alanında yaygınlaştığını görebiliriz. Işıklar sağlık, fizik tedavi, cilt tedavisi, mikropların yok edilmesi ve çoğalmalarını yavaşlatmak için kullanılabilir. Geniş alanlarda ışık gücünden yararlanılması mümkündür.

Işık sadece sağlık alanında değil teknoloji alanında ürünlerde de kullanılmıştır. Lambaların geliştirilmesi, LED ekranların oluşturulması gibi alanlarda faydalanılmıştır. Işığın farklı alanlarda kullanılması keşfedilerek geniş alanlara yayıldığı bilinmektedir.

Işığın sağlık alanında kullanımı
Günümüz teknolojisinde ışık hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılabilir. Cilt tedavisi başta olmak üzere organlarda da ışık teknolojisi kullanılır. Işıktan yararlanılarak lazer etkisiyle ameliyatlar yapılmıştır.

Bilişim alanında kullanımı
Çizgiler, kare kodlar, disk okumaları, yazıcılar, ses teknolojileri, iletişim ve haberleşme alanında ışıktan yararlanılmaktadır. Işık teknolojisi bu sayede önem taşıyarak insanlar için önemli gelişmeleri getirmiştir.

Bugün ışık teknolojisinin çevremizde her yerde kullanıldığını görebiliriz. Kullandığımız elektronik aletlerin bir çoğunda yararlanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu