Sorular Cevaplar

Işık Kirliliği Deniz Kaplumbağalarını Nasıl Etkiler

Deniz kaplumbağaları yaşamlarını devam ettirebilmek için kumsalları, kumlu kıyıları tercih ederler. sahilde yumurtlamak için kaplumbağalar gece karanlığını tercih ederler. Gece karanlığında ayın gökyüzünde olduğu zaman yollarını bulurlar. Sahil kenarlarında bulunan yerleşim yerlerinden dolayı deniz yerine ters istikamete doğru gitmeleri ölümlerine neden oluyor. Yanılgı sonucunda karaya doğru hareket etmiş olmaları ölümlerine sebeptir.

Geceleri sahile gelerek yumurtalarını bırakarak tekrar denize geri dönerler. Deniz kenarlarında aydınlatmalar fazla olmasından dolayı yolunu şaşırarak ölmelerine sebep olmamalıdır.

Geceleri kumsalda ateş yakılmamalı. Işık ve seslerden etkilenen deniz kaplumbağaları yollarını bulmakta zorluk çekerler. Yumurtlayarak yumurtalarını bıraktıktan sonra geri dönmekte zorluk çekerler.

Denizden bakıldığı zaman ışıkların perdelenmesi gerekir. Deniz kaplumbağaları karanda gelen ışıklara doğru hareket etmeleri denizi bulmamalarına neden olur ve ölürler.

Işık kirliliği canlıların yaşamlarını etkiliyor. Deniz kaplumbağaları gibi doğanın parçası olan canlıları için oldukça tehlikelidir. İnsanlar tarafından kentsel yerleşim ve sahil kenarlarında yapılan ışıklandırmalardan dolayı deniz kaplumbağaları olumsuz etkileniyor. Nesilleri her geçen gün tükenerek dünya üzerinde sayıları oldukça azalmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu