Okul

Traktörün İcadından Önceki Durumu ve Günümüzdeki Durumu

Traktörler tarımcılık için önemli gelişmelerden biri olmuştur. Dünya nüfusu artması sonucunda talep oldukça fazla oldu, insanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli mekanik araçlardan yararlanmaya başlamıştır.

Traktörden önceki durum: Tarlaların sürülmesi için büyükbaş hayvanların gücünden yararlanırdı. Tarlayı işlemek zor olduğu kadar zahmetliydi. İnsan gücünün yanı sıra hayvan gücüne ihtiyaç duyulur. Üretim düşük olduğu gibi doğal şekilde yetiştirilir.

Traktörün günümüzdeki durumu: Traktör sayesinde tarlalar çok kısa sürede ve kolay şekilde sürülür olmuştur. Römork sayesinde yükler taşınıyor, tarlalar biçiliyor ve tohumları ekiliyordu. Tarlaların sürülmesi gibi ürünlerin toplanması için çeşitli traktörler kullanılmaktadır. Topraklar ihtiyaca göre sürülerek fazladan tarım mahsulü elde edilmesi sağlanmaktadır.

Traktörler tarla, bağ, bahçe gibi alanlarda kullanılıyor. Pulluk, orak makinesi, mibzer, pülverizatör, ekin biçme makinesi olarakta yararlanılmaktadır. İlk traktör tarihte 1892 yılında ABD’de lowa’lı John Froehlich tarafından icat edilmiştir. Çalışma prensibi otomobillere benzemektedir. Büyük tekerleklere ve motora sahip olarak tarlaların biçilmesinde etkili olmaktadır. Arka tekerlekler arazinin yapısına göre uyumlu olup hareket etmesini sağlayıcı etkenlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu