Okul

Yaşam Kalitesi Nedir

Yaşam kalitesi, bireylerin toplum içindeki refahını ve yaşamının düzeyini tanımayan terimdir. Yaşam kalitesi uluslararası kalkınma, sağlık, siyaset, istihdam alanlarına geniş anlamda yelpaze tutulmasıdır. İnsanların yaşam standartları belirli şartlar altında olurken diğer insanların yaşam şartları ile karşılaştırılmaktadır. Geniş kavrama sahip olan yaşam kavramında zenginlik, istihdam dışında fiziksel, sağlık, ruhsal sağlık, eğitim, zaman değerlendirme bağlılık ve zamanı değiştirmektir.

Yaşam kalitesi standartların üstünde olması refaha sahip hayatı gösterir. Yaşamdan beklentileri olan eğitim, yaşam standartları tespit edilerek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı doğrultusunda İnsani Gelişim Raporu’na göre belirlenir.

Yaşam kalitesinde
Fiziksel yaşam kalitesi
Mutlu gezegen endeksi
Sosyal gelişim endeksi

Yaşam kalitesi insanların alım gücü, ihtiyaçlarının karşılanması, giderlerinin ödenmesi ve rahat bir yaşama kavuşmasıdır. Zenginlik doğrultusunda yaşam kalitesi yükseltilebilir. İnsanlar kendilerini geliştirerek daha zenginliğe ulaşarak yaşam kalitelerinin çıtasını yüksekte tutabilir. Fakir insanların yaşa kalitesi yeterli olmadığı gibi zorda kalırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu