Okul

Işık Kirliliğinin Göçmen Kuşlara Olumsuz Etkileri

Gelişen dünya beraberinde modernleşmeyi beraberinde getirir. Zenginleşen dünyada lüks tüketim her geçen gün artarak daha iyi yaşama çabasına girilir. Kullandığımız aydınlatmalar geriye olumsuz etkilerde bırakmaktadır.

Aydınlatmaların yoğun olarak kullanımı beraberinde ışık kirliliğini getirir. Dünyadaki düzen insanoğlunun müdahalesi olmadan hali hazır olmuştur. Minyonlarca yıldır canlılar yaşamını en doğal haliyle devam ettirirdi. İlerleyen teknoloji beraberinde olumsuzluklar getirmiştir. Işık kirliliğinin ortaya çıkmasına sebep olan aydınlatmalar doğadaki canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Şehirleşme yerlerinde aydınlatmaların fazla olması kuşların kör olmasına, görme yetisini kaybetmesine ve yönlerini bulmalarını zorlaştırmaktadır. Ay ışığı ile yolunu arayan kuşlar şehir yerlerinde yönlerini şaşırmaları yanlış yerlere göç etmelerine sebep olabilir. Yön bulma yetisini kaybeden kuşlar göç ettikleri yere adapte olamayarak ölümlere neden olur. Işık kirliliği her canlıyı olumsuz etkilemektedir. Gereksiz kullanım atmosferde yayılarak oluşturduğu kirlilik canlı yaşamını etkiler.

Işık kirliliği göçmen kuşların yönlerini bulmaları, yuvalarını kurmak için gittikleri yeri şaşırmalarına neden olur. Çoğalamayan canlıların nesilleri tehlikeye girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu