Okul

Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri

Teknolojinin gelişmesiyle, insan hayatı daha kolay ve yaşanabilir bir düzeye gelmiştir. Mum ışığında ya da gaz lambaları ile aydınlatılan evlerimiz, artık bir düğmeye basılarak kolayca ışıklandırılmakta. Enerji üretimi maliyetli bir iştir. Özellikle ışık yanlış kullanılmadığında hem ciddi para kaybına hem de doğal çevreye ve canlılara zarar vermektedir. Yanlış yerlerde yapılan ışıklandırmalar, olması gerekenden fazla olan ışık, diğer çevre kirlilikleri gibi doğal yaşamı ve insan hayatını tehdit etmektedir.

Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri

  • Gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırmaktadır.
  • Şehir ışıklarının gökyüzüne yayılması nedeniyle, göçmen kuşlar yönlerini şaşırmakta ve gidecekleri yerlere varmakta zorlanmaktadır.
  • Sahil kesimlerinde yapılan ışıklandırmalar, yumurtalarını buraya bırakan kaplumbağa yavrularının (Caretta Caretta Kaplumbağaları) denize yönelmeleri gerekirken tam aksi tarafa gitmelerine ve ölmelerine neden olmaktadır.
  • Ülkemizin ve evimizin bütçesine zarar vermektedir.
  • Deniz fenerlerinden gemilerin yollarını bulması için yapılan güçlü ışıklandırmalar, göç eden kuşların yönlerini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Işık kirliliğinin başlıca kaynakları

– Yollarda,  caddelerde ve sokaklardaki aydınlatmaların etkisi

– Park bahçe ve spor alanlarının ışıklarının yol açtığı ışık kirliliği

– Turistik işletmelerin dış kısmında yapılan aydınlatmalar

– Reklam panoları ve bilboard’ların saçtığı ışıklar

– Evlerdeki ışıkların çevreye etkileri

Evlerimizde kullandığımız ampüllerin ekonomik ve verimli olanlarını tercih etmeliyiz. Led ampüller hem daha az watt ile çalışmakta, hem de göz sağlığımız için daha uygun bir seçimdir. Avizelerle sırf göz kamaştırmak için yapılan aydınlatmalar ışık kirliliğine neden olmaktadır.

ışık
ışık

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu