Okul

İsim Tamlaması Nedir

İki veya ikiden fazla ismin yeni bir anlam oluşturacak şekilde bir araya gelmesine isim tamlaması denmektedir. Oluşan isim tamlamasında ilk isim tamlayan ikinci isim ise tamlanan olarak adlandırılır. Eğer isim tamlaması ikiden fazla isimden oluşuyor ise sadece son isim tamlanan, diğer tüm isimler tamlayan olmaktadır.

İsim tamlamaları toplamda 4 çeşittir. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

Belirtili İsim Tamlaması

Belirtili isim tamlamalarında bulunan tamlayanda “-ın, -in, -un, ün” eklerinden biri, tamlanan da ise “-ı, -i, -u, -ü” eklerinden biri bulunmaktadır. Tamlayan kelimesi sesli harf ile biterse kaynaştırma harfi olan –s kullanılabilmektedir. İstisnai durumlarda ise kaynaştırma harfi olarak –y’de kullanılabilir.

Belirtisiz İsim Tamlaması

Belirtisiz isim tamlamalarında tamlayan isim herhangi bir ek almaz, tamlanan isim ise “-i, -ı, -u, -ü” eklerinden birini alır. Belirtisiz isim tamlamalarında tamlayan ismin alabileceği tek ek çoğul ekidir.

Takısız İsim Tamlaması

Tamlayan veya tamlanan isimlerinden hiçbiri ek almaz. Bu tamlamalarda genellikle, tamlayan isim, tamlanan ismin hangi malzemeden yapıldığını veya neye benzediğini anlatmaktadır.

Zincirleme İsim Tamlaması

Zincirleme isim tamlamaları en az üç ismin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu tamlamalarda son isim tamlanan, diğerleri tamlayan olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu