Okul

Gelenbevi İsmail Efendi Hayatı ve Matematiğe Kazandırdıkları

Matematiğin önemli ustalarından bir tanesi olan Gelenbevi İsmail efendi 1730 yılında Gelenbe kasabasında dünyaya gelmiştir. Gelenbevi İsmail Efendi küçük yaşlardan itibaren medrese hocalarından ders almaya başlamıştır. Üniversite için İstanbul’a gitmiştir. Kendini iyice geliştirdikten sonra mühendislik sınavlarını kazanmıştır.

Gelenbevi İsmail Efendi 33 yaşında mühendislik sınavlarını kazanmıştır. İstanbul’da yaşamaya devam eden Gelenbevi İsmail Efendi genç bir üniversite hocası olmuştur. Matematik üzerine araştırmalar yapan ve çalışan Gelenbevi İsmail Efendi özellikle logaritma alanında önemli çalışmalara imza atmıştır.

Gelenbevi İsmail Efendi’nin Matematiğe Kazandırdıkları
Müderris haneyi Bahri Hümayun’a matematik hocası olarak görevlendirildi. Burada çalışırken iyi bir ücretle çalıştığı için matematik konusundaki çalışmalarda maddi ve manevi sıkıntı yaşamamıştır. 3. Selim zamanında silahların üzerinde hesaplamalar yaparak sapmaları bulmuş ve silahlar üzerinde değişiklikler yapmıştır.

Gelenbevi İsmail Efendi logaritmayı Türkiye’de geliştiren isim olarak da bilinir. Gelenbevi İsmail Efendi 1792 yılında Yenişehir’de vefat etmiştir. Hesab-ul-Küsur, Risale-i Azla’i Müsellesat, Şerh-i Cedavil-i Ensab, Risale ala Rub-il-Mukantarat ve Risale ala Rub-il-Müceyyeb, Risalet-ül-Kıble eserlerini yazmıştır.

9 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu