Okul

İskoçların Giyim Tarzı

İskoçların giysi tarzları modern Avrupalılara göre çok farklı olmaktadır. Erkeklerin giysileri adeta etekmiş gibi görülerek farklı bakılmaktadır. İskoçların giysileri Highlands bölgesine özgü olurken zaman içinde geleneksel hale gelmiştir. Ulusal giysileri ve üniformaları sayılmıştır.

Giysi dize kadar inen, kilt adında İskoç eteğidir. II. Dünya savaşı dönemine yakın tarihte kullanılmıştır. Pantolanlar 18. yüzyılda üniforma olarak kullanılır oldu. Günümüzde İskoç elbiseleri şal ve kilfiir adında parçalardan oluşur.

İskoç giysisi tamamlayan parçalar kilt’in önünde süs diye iğnelerle birlikte püsküllüdür. Sağ çorabın dış tarafına bıçak takılır, bere biçiminde tepesi ve yanlarından öne doğru kırmalı yün başlıklı tüylü kesesi vardır. Çoraplarındaki püsküller 18. yüzyılda askerlerin kullandığı zamanlardan kalmadır. 17. yüzyılda giysileri Hintli kadınların sarilerine benzer şekilde olmuştur. Kemerle birbirlerine bağlanarak kullanılır.

İskoç giyiminin kullanımı ayaklanma sonucunda ordu dışında kullanımı yasaklanmıştır. O dönemlerde sadece İskoç ordusu tarafından giyimine müsaade edilir olmuştur.

İskoç giysileri tür bakımından daha çok eteksi türe sahip olmaktadır. Ondan başka ülkeler tarafından farklı görülmüştür.

19. yüzyılda yeni İskoç giysileri için tüm terziler benimsemiş oldular. Kültürel anlamda değerlere sahip olması insanlar tarafından benimsenmesinden geçmiştir. Günümüzde 700’ü aşkın farklı desenlerde elbiseler dikilmektedir. Eskiye ve eski eşyalara meraklı olan Sir Walter Scott’un yazılarında geleneksel olarak İskoç giysilerinden bahsedilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu