Okul

İslam Dininin Adaletli Olmaya Verdiği Önemi Araştırınız

İslam dininin temelinden biri adaleti üzerine kurulmuştur. İnsanlara iyiyi, doğruyu ve hoşgörüyü öğretme çabasında oldular. Hz. Muhammed yaşamı boyunca insanlara karşı davranışlarıyla tanınmıştır, özü sözü bir olan peygamber efendimiz İslam dininde adaletin simgesi olmuştur. İslamın emirlerinden biri ise adaletli olmaktır. İnsan ilişkilerinin sağlanması, herkesin hakkının gözetilmesi ve hakkedene gerekli hakkının verilmesidir. Haksızlık ve zulme karşı adalet kavramı gelmektedir.

Dinimizde adaletli olmaya yönelik bir çok ayet, hadis bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemli olanı Maide suresi 8. ayet ”Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizleri âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan bir davranıştır.” buyrulmuştur.

Ayeti incelediğimiz zaman insanlara karşı adil davranmamız gerektiğini görüyoruz. Allah korkusu olanların başkalarına karşı haksızlık yapmaması gerektiğini anlatır. Adaletli davranırsak bize de kıyamet gününde adaletli davranılacağının haberini verir. Bir Müslüman olarak bize düşen görev adaletli olup öyle davranmaktır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde Allah korkusuyla birlikte Bizans halkının malına mülküne zarar vermemiştir. Adaletli ile bilinen Fatih Sultan Mehmet yaşamı boyunca adalet kavramına da önem vermiştir. Padişah olarak kudretli olmasına rağmen verdiği kararlar her zaman adaletli olmuştur. Kendi kudretinin yanı sıra güç gösterisinde bulunmayarak adaletin gerektirdiğini yerine getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu