Okul

İslam Güzel Ahlaktır Hadisinin Anlamı

En başta sevgililerin sevgilisi olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) güzel ahlakıyla tüm insanlığa örnek olmuştur. Konuşmaları, çevresindeki ilişkiler, özenli olmasıyla ve davranışıyla ahlaki değerleri her zaman üstünde taşımıştır. Adaletli olmaya önem vererek başkalarını kırmaktan kaçınmış, değer vermiş ve göstermiştir. Peygamberimiz güzel sözler söyleyerek kırıcı olmaktan kaçınmış, komşu ilişkilerini de devamlı iyi tutmuştur. Çevresinde davranışları insanlara örnek olduğundan daima saygı duyularak sevilmiştir.

Örneğin, bu hadislerinden birinde, “İman bakımından Müslümanların en üstünü, ahlakı en güzel olan ve ailesine en iyi davranandır.” (Ahmed bin Hanbel, Müsned, C 4, s. 47.) buyurmuştur.

İslamiyet dini diğer dinlere göre çok daha ahlaklı yaklaşım gösterir. Dinler arasında ahlaki değerleri birbirlerinden ayırmak pek mümkün olmayabilir. Örneğin İslam dininde anne ve babaya iyi davranmak, güzel söz söylemek, tatlı dilli olmak, adete önem vermek, yalan ve hileden kaçınmak, yardımsever olmak, hileden kaçınmak, güvenirlilik gibi değerler ahlaki değerleri içinde barındırmaktadır. Sevgili Peygamberimiz “İslam güzel ahlaktır.” sözüyle bizlere dini ifade etmiştir. Hadiste yer aldığı gibi İslam dini güzel ahlaka insanları yönlerdiği gibi sahip olması için yol göstericidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu