Okul

İslamın Bir Sevgi Dini Olduğuna Örnekler

İslamiyet döneminde cahiliyet oldukça ileri boyutlardaydı. Bu dönemde insanlar erdemlikten uzak, ahlaksız ve adaletsiz davranmaktan geri durmazlardı. Ancak İslamiyet’in gelmesiyle beraber insanların alışkanlıkları değişiklik göstermiş. Dini mensuplar tarafından halk eğitilerek öğrenimleri sağlanmıştır. Bölge halkı kötülüklerden uzak tutularak iyilik ve adaletin oluşturduğu dünyaya dahil olmuşlardır.

İslamiyet dini insanlara hoşgörüyü öğretir, yol yordam gösterir, adaletsizlik karşısında nasıl davranılması gerektiği, başkasının hakkına girmemeyi anlatır. Müslüman bir kimse başkasına haksızlık yapmaz, ona zarar vermediği gibi iyilikle karşılar. Kötülük edilse dahi hakkını dinine göre arar. Dinimiz ise hakkı doğru şekilde aranması gerektiğini önerir. Kur’an-ı Kerim’de daima iyilik anlatılır hoşgörü ile yaklaşılmaktadır. Dinimizde hoşgörülü olmak emredilir. Peygamber efendimiz, yaşadığı dönemlerde birlik beraberliğe önem vermiştir. İnsanın iman etmesiyle cennetin kapılarını aranacağının haberi verilmiştir. İlahi sevginin insanı yücelterek cennetin kapısını aralamaktadır.

İnsanlar hata yaptığında ceza yerine öğüt ve hoşgörü emredilir. İhtiyacı olan kişilere her kim olursa olsun yardım edilerek yol gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu