Okul

Otuz Yıl Savaşları’nın Diplomasi Tarihindeki Yeri ve Önemi

Avrupa Tarihinin en etkileyici savaşlarından olan Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) diploması tarihindeki önem sahibidir.

17. yüzyıl Batı ve Doğu için çetin savaşların dönemi olmuştur. O dönemin ortalarında başlayarak otuz yıl devam eden savaşların adıdır. Avrupayı dini ve etnik yönetimler şekillendirirken savaşa da zemin hazırlamıştır. Mezhep savaşı olarak görülen otuz yıl savaşları Katolik ve Protestanlar arasında başlayanlar siyasi nitelik kazanarak Fransa ve Habsburg çatışmasına neden olarak Avrupa’da üstünlük sağlanması için olmuştur.

Roma Cermen İmparatorluğu’nun etki alanı genişleyerek devletler üzerinde etkisi artmıştır. İmparatorun uzun yıllar boyunca protesto edecek hareketlerinden dolayı eleştirilerek savaşa itilmiştir. Halkın hareket ve isteklerince otuz yıl boyunca sürmüştür.

Avrupa Devletlerinin de dahil olduğu savaşta bütün Avrupa zarar görmüştür. Salgınlar, hastalıklar, yağmalamalar, işgalciler ortaya çıkmıştır. Devletler iflas eşiğine gelmiş, göçler yaşanarak başka ülkelere gitmişlerdir. Almanya ekonomisini düzeltmek için iki yüz boyunca diploması çalışmaları yapmak zorunda kalacaktır. Fransa üstünlük sağlayarak o dönemlerde dini görüşlerden ziyade çıkar ilişkileri ön planda tutulmuştur.

Vestfalya barışı ile zona ermiş, yeni mezhep ve siyasi üniteler yönetimde olmuştur. Askeri düzen ve hiyerarşi yönetimi etkili şekilde devamlılık sağlamıştır. Avrupa üzerinde imparatorluk egemenliği görülmeyerek devletleşerek devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu