İstek ve İhtiyaç Nedir

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için başta su, gıda olmak üzere çeşitli şeylere ihtiyaç duyarlar. İstekleri doğrultusunda bunlar şekillenmektedir. Bazı konularda sahip olmak için sıkıntı çektiklerine “ihtiyaç” adı verilir. Beslenmek, barınmak, giyinmek gibi temel eğitim ihtiyaçlarımız vardır. Bunlar karşılandığı takdirde yaşamımızı refah düzeyinde sürdürebiliriz. Temel ihtiyaçlarımızı oluşturduğu gibi karşılanmadığı takdirde sıkıntı çekmemiz kaçınılmaz olur.

İnsanlar temel ihtiyaçlarının yanında sosyal hayatta ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Örneğin sinemaya gitmek, spor yapmak, gezmek, konserlere katılmak, kitap okumak çeşitli sosyal ihtiyaçların başında gelir. İhtiyaçlar insanlar arasında sosyal ve kültürel anlamda gereksinimlerin karşılanmasında yardımcı olur.

İnsanlar ihtiyaçları dışında lükse giren özlem ve arzuları ise “istek” olmaktadır. İstekler ihtiyaçlar dışında karşılamalarının sağlanmasıdır. İsteklerimiz sayesinde ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi gerektiğinden fazlasını isteme durumudur. Sahip olduklarımızı çok daha fazla değerlendirerek elde etmemiz mümkündür. İsteklerimiz yaşamımız için önem taşıdığı gibi öncelikli ihtiyaçlarımız yaşamsal önem taşır. Temel ihtiyaçlar dışında istekler çeşitli şekillerde olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz