Kabine Hükümeti Nedir

Kabine hükümeti yürütme organını yönetir. Dünya üzerindeki bir çok devlette olduğu gibi ülkemizde kabine hükümeti ile yönetilmektedir. Kabine hükümeti seçimler sonucunda cumhurbaşkanının onayına sunularak yapılmaktadır. Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı tarafından verilir. Başbakan seçimler sonucunda seçilerek hükümet kurma yetkisini alır. Bu yönteme “kabine hükümeti” denir. Cumhurbaşkanı gerektiğinde hükümeti fes edebilir.

Ülkemiz 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Meclis Hükümeti Sisteminden Kabine Hükümetine geçiş yapılmıştır. Hükümet kuvvetler ayrılığına uyarak yargı, yasama ve yürütme organları olmak üzere üç şekilde yönetimi sağlanırdı.

Eski meclis hükümetinde, meclis başkanı başbakan seçilir ve bakanlar meclisten teker teker oylamayla seçilirdi. Meclis hükümetinde sorunlarla karşı karşıya kalınması sistemin değişmesine neden olmuştur. Kabine hükümeti ise halk tarafından seçilen kişiler tarafından kurulan hükümet olur. Kendi içinde bakanları seçer ve Cumhurbaşkanının onayına sunar. Hükümet meclisten güvenoyu almasıyla birlikte görevine başlar. Ülkemizde kabine sistemi ilk başbakan olan İsmet İnönü tarafından getirilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz