Okul

İstiklal Marşı Neden Yazılmıştır

İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de kabul edilmiştir. Türk milleti için İstiklal Marşı’nın kurtuluş savaşı dönemlerinde yazılmasının önemli bir anlamı vardır. Askerlerimiz cephelerde savaşırken o dönem düzenlenen yarışma sonucunda ülkemizin bağımsızlığını anlatacak şiir aranmıştır.

Askerlerin ve halkın morali yerine getirilmek ve motivasyon verilmesi amaçlı karar alınmıştır. Camiler, gazeteler ve mitinglerde insanların moralleri yerine getirilmeye çalışılsa dahi yetersiz kalınıyordu. İstiklal Marşının yazılarak asil Türk milletine kimliğini ve mücadelesini anlatacak şiir aranmıştır. İstiklal savaşını veren askerlere moral olarak hedeflerini gösterecek bir anlam aranmıştır. Amaç doğrultusunda istiklal marşı cephedeki askerlerin inancını yerine getirerek kendilerinden üstün olan düşmanları yenmelerini sağlayacaktır.

İstiklal Marşı yarışmasına katılan büyük şairlerden birisi Mehmet Akif Ersoy olacaktır. İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde mecliste okunarak büyük coşku ile kabul edildi. Türk milletinin tarih boyunca yaşadığı zulümler, çektikleri ve kahramanlıklarını göstererek asla vatanlarından vazgeçmeyeceklerini anlatmıştır. İstiklal marşının yankılandığı yerlerde askerler azimle gururla düşmanın üzerine hareket etmiştir. Bugün Cumhuriyetimizin kurulmasında büyük rol oynayan faktörlerden birisi İstiklal Marşı’nın kabul edilmesi olacaktır. Türk milletinin on yıllarca boyunca koruduğu ve vatan topraklarını el sürdürmeyeceğini anlatan milli marşımız olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu