Okul

İstiklal Marşının Önemi Nedir

Ülkeleri temsil eden ve tarihte yaşadıklarını vurgulayarak kaleme alınmış Milli Marşların önemli yeri vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı İstiklal Marşı olarakta bilinmektedir. Gerek kendisi gerekte yazıldığı dönemin şartlarına göre büyük anlamlar taşır. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy olmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nda bulunmuş ve çeşitli görevler üstlenmiştir. Kalemi de iyi olması ile şiir yarışmasına katılarak görev almıştır. Yazarımız Türk tarihini yakından bildiği gibi eğitim görevlisi de olmuştur. Ülkenin çektiği zorlukları bildiğinden kaleme dökmesi en derin duygular sayesinde olmuştur. Bunları yazı diline dökerek milli marşımızı yazmıştır.

İstiklal Marşımız para için değil insanlık için yazılması gereken değerlere sahiptir. İstiklal marşımız milli mücadele döneminde yazılarak askerlerimize moral vermesi, onları coşkulandırarak cephelerde performanslarının artmasını sağlamıştır. Yürekten gelen ve Türk tarihini anlatması herkesi gururlandırmıştır. İstiklal marşı hepimiz için oldukça önemlidir.

Darmadağın olan ülkemizi kurtarmak, milletin bütün olması, tekrar şahlanması için önemli olmuştur. İstiklal Marşımız Türk Milletin şahlanarak ayaklarının üzerine dikilmesini sağlamıştır. Türk milleti için istiklal marşının gölünde yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu