Okul

İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler Maddeler Halinde

Tarihçi olacaksanız eğer bilmeniz ve sizde olması gereken nitelikler vardır. Tarihçiler bir ülkenin geçmişten günümüze kadar yaşadığı zorlukları anları takip eden bir köprü olarak görev yapmaktadırlar. Öğrenmek isteyenlere gidecekleri yolları gösterir. Onlarla birlikte yüzyıllar öncesine kadar gidebilen bir zaman aracı olmaktadır.

Yer ve zaman ayrıntıları belirterek anlatımlarını yapmalıdır. Kaynaklarını asla unutmamalı bir konuda bir şey belirtiyorsa mutlaka kaynağı bilmesi gerekecek. Zaman kavramını doğru olarak dinleyicilere anlatması gerekmektedir.

Yanlı olmamaya dikkat göstermeli, bir tarihçi asla bir tarafı tutup yada tarihi yorumlayarak anlatamaz. Olduğu gibi yaşanmış haliyle yalın bir bakış açısıyla anlatması gerekmektedir. Objektif olarak hareket ederek kişisel düşüncelerini ilave etmeden tarif etmesi gerekir.

Geçmişi günümüz ile kıyaslamak tarihçileri için oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Geçmişte yaşanan bir olayla bugünün şartlarını kıyaslama yaparak anlatım yapılmamalıdır.

Anlatılanlar belgeler ile ispatlanması gerekir. Anlatılanların hepsi bir kaynağa dayandırılması gerekiyor. Araştırmalar yapılarak konuların aydınlığa kavuşması sağlanması lazım.

Ülkemizde tarihçilik alanında kendisini geliştirerek sayılacak kişileri şöyle; Halil İnancık, Kadir Mısıroğlu, İlber Ortaylı, Ali Çimen, Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Mustafa Armağan, Namık Kemal Zeybek, Yusuf Halaçoğlu isimlerini tarihe yazdırmışlardır.

tarih
tarih

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu