Okul

Izdırap Çekmek Nedir

Günlük hayatımızda olayları yorumlamak için atasözü ve deyimlerden yararlanarak daha açık şekilde ifade ederiz. Duygu ve düşüncelerin net şekilde anlaşılır olması ile insanlar kendilerini tarif ederek anlatabilirler.

Izdırap çekmek deyimi iki anlam taşır. İlk olarak, hasta olan kişinin ölümle yüzleşeceği zamana kadar yaşadığı sorun ve sıkıntıdır. Şiddetli acı ve ağrı ölümü bekleyen birisi için ızdırap çekmesine yorumlanır.

İkinci anlamı, insanların hayatlarında karşılaştığı çeşitli olaylardan oluşur. Başına gelebilecek kötü olayların insan hayatında yarattığı olumsuz etkilerden hissettikleridir. Kendilerin suçlamaları ve hesaplaşma kararında suçlu bulmalarında ızdırap yaşarlar. Bazen vicdanlarına karşı hesap vermek zorunda kalırlar. Aslında insanın kendisini eleştirerek iç mahkemesidir. İnsanlar manevi anlamda “ızdırap çektiği” ortaya çıkar. Yaşadıkları ve yaptıklarından dolayı insanlar ızdırap içinde olarak yaşamlarını sürdürebilirler. Izdırap insanın içini kurt gibi yer bitirir. Hesaplaşması sonucunda ızdırap çekmesi zamanla eriyerek bitmesine sebep olur. İyi hissetmek için kendimizle yüzleşerek sorunların üstesinen gelerek kurtulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu