Okul

Yazı İcat Edilmeseydi Hayatımızda Ne Gibi Değişiklikler Olurdu

Yazı olmasaydı bugün her anlamda eksiklik yaşardık. Yazı sayesinde kitaplar yazılmış, bilgiler gelecek nesillere aktarılarak gelişmesi sağlanmıştır. İnsanlar bilgileri anlatarak bir yere katar iletebilir ama yazı kalıcıdır. Üzerinde araştırma yapmaya müsait olduğundan her alanda gelişmeler olmuştur. Bilim insanları vefat ettikten sonra kalan araştırmalarından yola çıkan başkaları buluşlar yaparak açıklık getirebilirler.

Bunlardan birisi tıptır. Öğretmekten ve göstermeden insanlar bir şeyler öğrenemez. Yazılar bilginin kaynağı olarak kullanmıştır.

Bugün yazısız bir hayatta iletişim kuramaz, kullandığımız teknolojik ürünlerin bir çoğu da olmazdı. Haberleşmek için çeşitli alt yapı, internet ağları, yazılımlar yapılamamış olurdu. Harfler, rakamlar hepsi bir araya gelerek teknolojinin temelini oluşturdular.

Söz uçar yazı kalır, sözü aslında önemini gösterir. Tarihteki bilgilerden habersiz kalarak insanlık için yapılan yenilikler sadece o dönemde kalırdı. İleriki dönemlerde insanların gelişmesi mümkün olmazdı. Ne bilim ne de tarih basamaklar halinde ilerleyerek günümüzdeki haline ulaşırdı.

Yazının bulunması ile her şey gelişmiştir. İnsanlık için yapılan icatlar oldu. Zamanla geliştirilerek insanlığa ve bilime katkıları olmuştur. Bunların hepsi yazı sayesinde kaydedilerek sonraki nesillere aktarılmıştır. Geçmişin izleri ve yaşanmışlıklarının kaydı yazı sayesinde oldu. Belki bu dünyada en önemli şey yazının olduğunu söyleyebiliriz. İcat edenler için ufak bir şeydi ama yazı olmasaydı bizde bugün bu kadar gelişmişlik gösteremezdik. İlkel bir yaşam sürdürmüş olacağımızı unutmamamız gerekiyor.

Bir Yorum

  1. yazı olmasaydı hayatta iletişim kuramaz kullandığımız birçok teknolıjik araçlar olmazdı okuma yazma falan bilmezdik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu