Okul

İzmir Aydın Tren Yolu Kimler Tarafından ve Hangi Amaçla Yapılmıştır

İzmir ve Aydın arasında tren yolu 23 Eylül 1856 tarihinde İngilizler tarafından 130 kilometrelik yol tamamlanmıştır. Son Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamit tarafından tekrar yaptırılmıştır.

Osmanlı ve Avrupalı devletler arasındaki ilişkiler oldukça iyiydi. Sultan Abdülhamit yurtdışında tren yollarını görüp beğenmiştir. Uzun mesafeler kısa sürede tamamlandığı gibi güvenli yolculuk yapılabiliyordu. Avrupalı devletlerle ticaretin gelişmesi ve ulaşımın kolaylaşması için tren yollarına önem vermiştir. Kendi ülkesinde ilk İstanbul – Edirne arasında yapılması karar verilmiş ancak Topkapı üzerinden geçeceği için iptal edilmiştir.

İzmir ile Aydın illerinde denizcilik gelişmiş olmasından dolayı ticari öneme sahipti. Ticaretin gelişmesi ve iç bölgelere ulaşması için tren hattı İzmir – Aydın arasında yapılmasına karar verilmiştir. Tren yolunun yapımı İngilizler tarafından sağlanmıştır. Liman kentlerine gelen ürünlerinin ticaretinin kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Turizm alanında da bu iki bölgeye önem verilmiştir. Tren yolu yapımı yaygınlaştırılarak ülkemizde birden çok yol yapımı sağlanmıştır.

Zaman içinde yeni tren yolları yapılmıştır bunlar;

Edirne – İstanbul hattı 1869-1877
1872 Anadolu – Mekke
1892 Mudanya – Bursa
1899 Sarıkamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu