Okul

İpek Dokuma Fabrikaları Neden Akdeniz Bölgesinde

İpek dokuma fabrikalarının ülke genelinde konumunu incelediğimiz zaman Akdeniz bölgesinde yoğunlaştığını görmekteyiz.

Ülkemizde bir çok bölgede ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek fabrikaları bulunmakta. Bunlar başlıca Akdeniz, Ege ve Marmara bölgemizde yapılmakta. İpek dünyanın dört bir yanında talep gören kumaştır.

Dünyada en büyük ipek üreticisi Çin olmakta devamında Türkiye gelmekte. Akdeniz bölgesi limanları dünyanın her tarafına açılan kapı olması üretilen ipeğin ticaretini sağlamakta. Ülkemiz için gelir kaynaklarından biridir. Bölgelerimize göre yetiştiriciliği yapılan ipek büyük rağbet görmektedir. Dünyanın dört bir yanında gönderimi yapılıyor. Hammadde üretiminin gerçekleştiği bölgelerimizde aynı zamanda ipek kumaş üretimi yapılıyor. Limanlardan faydalanarak üretim oranının artışı sağlanmıştır.

Akdeniz bölgesinde olması limanlardan kaynaklıdır. Fabrika sayısında önemli artış sağlamıştır. Bölgede en çok ipek böceği ve ipek yetiştiriciliği yapılmakta. Limanların burada olması ulaşımı kolaylaştırmıştır. Marmara bölgesi konum ve liman bakımından hem deniz hem kara ticaretinin yapılmasına imkan vermektedir. Ege bölgesinin sahip olduğu limanlarda ticaretinin yapılmasını sağlamaktadır. Akdeniz bölgesi dünyaya açılan kapı olmasıyla en çok bu bölgede yetiştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu