Okul

Jeomorfoloji Nedir

Jeomorfoloji, yerkabuğunun şeklini inceleyen ve değişiklikleri takip eden bilim dalıdır. Yerkabuğunda olan değişiklikler, oluşum ve hareketleri takip ederek araştırma yaparlar.

Bilim dalı 18. ve 19. yüzyıllarda ortaya çıkarak tabiatla uğraşan, tabiat hakkında araştırma yapan bilim dalı olarak ortaya çıkmıştır. Yeryüzü şekli üzerine çalışmalar yaparak iç kuvvet, erozyon ve depolanma olaylarını takip etmektedirler.

Araştırmalar sonucunda erozyonun etkisi fark edilmiştir. Hızla etkisini gösteren erozyondan bağlı olarak jeomorfoloji alanına giren olay olduğu anlaşılarak araştırmalar yapılmıştır. Yerkabuğunun şeklini ve dengesini değiştirebileceği öngörülmüştür. Bilim adamlarına göre erozyon basitleştirilmiş olarak kabul edilmesine rağmen kayaçların şekillerini etkileyerek kendisini gösterdiği bilinmektedir.

Jeomorfoloji yerkabuğunda hareketlenme, şekli ve yapısını inceleyen bilim dalı olarak görülebilir. Oluşan çeşitli olayların takibini yaparak oluşum tahminlerde bulunuması.

Günümüzde jeomorfoloji gelişme göstererek kapsamlı metotlar kullanılmaktadır. Hava fotoğrafları sayesinde iklimlerin yerkabuğuna etkilerini inceleme fırsatları olmuştur. Paleojeomorfoloji eski zamanda yerkabuğunu inceleyen bilim dalının ismidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu