Okul

Doğal Unsurların İnsan Hayatına Etkileri Nelerdir

Doğal unsurlar doğada insan eli değmeden meydana gelen her şeyi kapsar. Sürekli değişkenlik gösteren ve insan hayatını etkileyen doğal unsurları vardır. İnsan hayatını etkileyen doğal unsurlar ve onların etkilerini araştıralım.

Sıcaklık: Havanın sürekli değişik sıcaklıklara sahip olması insanların yaşamlarını etkilemektedir. Sıcak ve soğuk havanın etkisinde kalması bunalmaları, üşümeleri gibi etkiler yaratır.

Yağmur: Yağışlı havalarda insanlar asosyal kalırlar. Tarım alanında üretim ile uğraşan insanlar ise işlerini yapar, toprak daha verimli hale gelerek sulamaya gerek kalmaz. Yağmur sayesinde barajlardaki su miktarı da artış gösterir.

Kar: Sıcaklığın düşmesine neden olarak havaların soğumasına etki eder. Üstümüzü daha sıkı giyerek üşümemek için çabalarız. Don olayları meydana gelmesi taşıma araçlarının kaza yapmalarına sebep olmaktadır. Eriyen karlar su seviyesini yükselterek sel ve su taşkınlıklarına neden olur.

Deniz dalgaları: Denizlerin temizlenmesinde etkili olur. Tsunami gibi büyük dalgaların oluşması can kaybına ve yerleşim yerlerinin zarar görmesine neden olmaktadır.

Rüzgar: Fırtınaların oluşmasına, insanların etkilenerek barınma alanlarına zarar verir. Çevrede fırtınanın etkisinde uçuşacak cisimler uçuşarak canlılara zarar vermektedir. Rüzgarlar sayesinde elektrik üretimi de yapılmaktadır.

Toprak: İnsanların tarımcılık yaparak sebze, meyve üretimi yapmasını sağlar. Tarımsal faaliyetler sayesinde gıda üretimi yapılır.

Kayaçlar: İnsanlar için gerekli olan element ve mineralleri barındıran yapılardır.

Bitkiler: Fotosentez olayını gerçekleştirerek havadaki zararlı gazların temizlenmesine, karbondioksitlerin oksijene çevrilmesini sağlar.

Hayvanlar: Doğada bulunup insanlar tarafından etinden, sütünden ve gücünden faydalanılmaktadır.

Nem: Sıcaklık ve yağışın etkisi sonucunda ortaya çıkar.

Mağara: Turizm alanında bir çok katkısı bulunur.

Akarsu: Suların belirli bir noktada birleşmesi ile çeşitli su sporlarının yapılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu