Okul

Kadın Hakları Denince Ne Anlıyorsunuz Kadın Hakları Nelerdir

Dünya üzerinde kadınların özgürlüklerinin kazanması, yaşamlarının insan onuruna sığacak şekilde yaşamalarını imkan tanıyan haklardır. Kadınlar tarih boyunca haklarından mahrum kalması onların alınıp satılabilmesi kadınlık onurunu kırıcı olmuştur. Kadın haklarının tanınması dünya üzerindeki tüm canlıların özgürce yaşamlarını sürdürülebilir olacağının göstergesidir.

Birlik veya ayrılıkta mülkiyet her ikisinin de hakkıdır. Kimse diğerini hakkından maruz bırakamaz.

Hiçbir kadın yasaların dışında bırakılamaz. Kadınların belli durumlarda yasalar önünde suçlanacak, tutuklanacak ve hapsedilecektir. Kadınlarda erkekler gibi yargılanacak yasalar çerçevesinde ceza alacaktır.

Yasa mutlak ve açık gerekli cezalar vermektedir.

Kadın özgür doğar ve erkeklerle haklar bakımından eşit olmaktadır.

Her devlet gücünün esası kadın ve erkek birliğinden oluştuğunu kabul edecektir.

Özgürlük ve adalet diğerlerine ait olan her şeyin iadesinden oluşur. Erkeğin zulmüne karşı kadınlara sahip çıkma koruma hakkına sahiptir.

Doğa ve akıl yasaları toplumsal olarak tüm davranışları yasaklamaktadır. Yasaların izin verdiği kadarıyla hiçbir şey engellenemez.

Yasalar genel iradesinin ifadesini oluşturur. Bütün kadın ve erkek vatandaşlar vekiller aracılığıyla yasaların oluşumunda katkıda bulunurlar.

Kadın ve erkekler vatandaşı olduğu ülkelere temsilcileri aracılığıyla vergi vermek zorundadırlar. Kadın yurttaşlar sadece mal varlıklarıyla değil aynı zamanda resmi kurumlarda, vergilerin toplanması, bunların kullanılması ve süresinin belirlenmesinde erkeklerle eşit haklara sahiplerdir.

Vergi ödemesinde erkeklerle bir olan kadınlar resmi devlet kurumlarıyla iletişim kurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu