Okul

Kaldıraçlar Günlük Hayatımızda Nerelerde Kullanılır

İş yaparken çeşitli araç ve gereçler kullanılır. Metal, tahta ve benzeri malzemelerden yapılan çubuklara kaldıraç denir. Günlük hayatın her alanında kaldıraçlardan yararlanılır. Ağır malzemeler ve sistemlerin düzenli çalışmasında kaldıraçlardan yararlanılmaktadır.

Kaldıraçlar farklı kısımlardan meydana gelir. Çubuğun dayandığı destek noktası, yükün bulunduğu yerden desteğe olan uzaklığı, yük kolu ve uygulanan kuvvetin etkisiyle desteğe olan uzaklığı ele alınır. Kaldıraçlar farklı tiplerde olabilir, destek noktası yük ortada ve kuvvetin diğer uçta olanlara ikinci tip kaldıraç denir. Birinci tip kaldıraçlar makas, tahterevalli, eşit kollu terazi, ikinci tipe ise el arabası, fındık kıracağıdır.

Kaldıraçlar yaptığımız işlerde kolaylık sağlar. Örneğin kaldıraçlar büyük yükleri daha az enerji harcayarak kaldırılmasında kullanılır. İşleri yaparken bu tür yüklere ihtiyaç duyarız. Bilim adamları kaldıraçlar üzerine yaptığı araştırmalarda söylediği sözlerden biri “bana bir kaldıraç verin, dünyayı yerinden oynatayım” demek olmuştur. Tonlarca ağırlığında bir arabayı kaldırmak için kriko kullanılarak zor işlemler kolaylıkla halledilebilir hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu