Okul

Söz Gümüşse Sükut Altındır Kompozisyon

İnsan ne zaman nerede konuşacağını bilmeli. Çok gerekli olmadığı durumlarda susmasını bilmeli ve dinlemeli. bazı durumlarda herkesin konuşmasında her kafadan ayrı ses çıkar. Sonuca ulaşılmadığı gibi karmaşaya sebep olmaktadır. Buna engel olabilmek için çok fazla bilgi sahibi olunmayan konularda sessiz kalınarak dinlenilmesi gerekmekte. Dinleyen insan öğrenir, yeri geldiğinde de konuşarak duygu ve düşüncelerini yansıtır.

Çok fazla konuşmak insanların çok bilgili olduğunu göstermez. Bilgi sahibi olunmayan konularda susmalı, bilen insanların konuşması beklenmeli. Tercih edilen durumlardan biri olarak dinlemek önemlidir. Sessiz ve ağırbaşlı kişiler toplum içinde sayılır sevilir. Çevresi tarafından takdir edilerek, konuştuğu zaman sözlerine değer verilir. Değer gören insanlar saygıyı kazanarak toplumda değerlenir. Az ve öz konuşan birinin sözünün değeri çok daha önemlidir, gereksiz konuşmaktansa susmanın daha anlamlı olduğu bir gerçektir.

Bazen insanlar çok konuşmanın kendisine çok şey kazandıracağını düşünür ama öyle değildir. İnsanlar doğru güzel konuştuğu zaman kazanır. Bu nedenle konuştuğumuzu bilerek mümkün olduğunca sessiz bir şekilde kendimizi ifade etmemiz gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu