Okul

Kan Bağışının İnsan Vücudu Açısından Önemi Nedir

Kan vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Vücuttaki dokuların, organların, sistemlerin çalışabilmesi için kana ihtiyacı var. Kan sıvı halde olarak bir çok element, mineral ve vitaminleri taşımaktadır. Vücudumuzun her noktasına kadar ulaşarak taşıdıklarını bırakırken yenilenmesi gerekenleri alır geri getirir. Döngü oluşumu sayesinde vücudumuzu temizlemektedir.

Kan bağışı ile vücudumuzdaki kanda azalma olduğu gibi rahatlama hissederiz. Basınç azalacağı gibi yanı sıra kan üretimi gerçekleşerek taze kan üretilir. Yılda bir veya iki kez kan bağışında bulunmamız daha sağlıklı kalmamızı sağlar. Kanımız temizlenir, doku ve organların kendisini yenilemesi sağlanarak sağlıklı çalışır. Düzenli kan bağışı beraberinde sağlık getirir. Kemik iliği yağlanmasının önüne geçer. Kanın azalmasıyla birlikte genç hücreler vücutta harekete geçerek daha dinç olur. Kandaki yağ oranının azalmasını sağlar. Kalp krizi riskini azaltır. Stres, yüksek tansiyon, yorgunluk, halsizlikten kurtarır.

Kan bağışıyla birlikte ADS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz ve kan grubu taramasını ücretsiz olarak yaptırırsınız.

Kan bağışı yapmak insanlık görevidir. Hastanelerde yaşam mücadelesi veren insanların ameliyatları ve çeşitli durumlarda kana ihtiyacı vardır. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu