Okul

Karadenizin Türk Gölü Haline Gelmesi Ne Anlama Gelmektedir

Karadeniz, Anadolu topraklarının kuzeyinde yer alan denizdir. Anadolu binlerce yıldır Türklerin Anayurdu olmaktadır. Türk yurdu olmasıyla birlikte Osmanlı döneminde çeşitli fetihlerle toprak bütünlüğü geliştirilmiştir. Sinop, Amasra, Trabzon ve Kırım topraklarına fetihler yapılmıştır. Balkanlarda yapılan fetihlerin ardından Kırım ve Kafkasya topraklarına gözünü çevirmiştir. Kısa zaman içerisinde bu toprakları fethederek birliklerini Karadeniz kıyısı olan tüm bölgelere dağıtmıştır. Osmanlı hakimiyetine giren Karadeniz Türk gölü haline gelmiştir.

Karadeniz’in çevresinin fethedilmesi durumunda Türk gölü haline gelecektir. Türklerin yerleşmiş olduğu Anadolu topraklarından açılabilecekleri geniş deniz alanı olacaktır. Karadeniz hemen her yerle ilişkili topraklara sahip olmaktadır. Karadeniz’in kontrolü Türklerin elinde olması ticaretin ve ekonominin merkezi olmasını sağlayacaktı. Türklerin yurdunun parçası olacaktır. Türk gölü haline gelmesi Türk yurdu olmasıydı.

Karadeniz, Türk gölü haline gelmesiyle Osmanlı daha da güçlenerek geniş topraklara hükmedecekti. Balıkçılığın ve ticaretin gelişmesiyle bölgesel güç haline gelecekti. Türk gölü olarak yüzyıllar boyunca hakimiyet kurma hayalleri olmaktaydı. Topraklarını kaybetmeye başlamasıyla birlikte Karadeniz Türk gölü olmaktan çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu