Okul

Kan Bağışının Önemi İle ilgili Yazı

Hastanelerde ameliyat olan, acil olarak hastanelere kaldırılan insanların en temel ihtiyacı kandır. Kaybedilen kanın telafi edilerek hayata tutunmasında ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda bağışlanan kanlar sayesinde hayat kurtarılır. Kan üretilmeyen doku ve hali hazırda tek kaynağı ise insanlardır. Başka canlıların kanları insan kanı yerine geçmediği gibi kullanılmaz. 18 ve 65 yaş arasında hastalıksız olan insanlar bağış yaparak hayat kurtarabilirler.

İnsanlık görevlerinden biri düzenli olarak kan bağışında bulunmaktır. Kan araştırması yapılır, sağlıklı olup olmadığımız anlaşılır, vücudumuz rahatlar kan üretime geçerek daha sağlıklı oluruz. Kan bağışı aynı zamanda bize sağlık getirir. Bilinçli insan olmanın yanı sıra ücretsiz bir şekilde bağış yaparak hayat kurtarabiliriz. Kendimize bir hayat kurtarmanın elimizde olduğunu belirtmeliyiz. Bu sayede kan bağışı bize mutluluk ve gelecek getirir.

Yılda üç kez kan verilebilir. Sağlıklı bir insan yılda 2 kere kan bağışında bulunabilir. Düzenli kan bağışı yapmak hayat kurtarmaktır.

Steril ortamda alınan 450 ml kan, 30 dakika içinde tamamlanır. Kan bağışlamak için hafta sonları dahi kan merkezlerine, kızılay kuruluşlarına giderek bağış yapabiliriz. Alınan kanın ömrü 35-42 gün arasındadır. Çeşitli hastalıklara bakarak araştırma yapılır ardından kan sahibine bilgi verilir. Düşünün temiz bir kanın ömrü kısadır, bazen televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçlarından insanlığa haber verilmektedir. Herkes için çok önemli olan kan grupları bazen çok zor bulunabiliyor. Bunları önlemek için elimizden geleni yapmamız gerekir.

Eşsiz bir bağış olan kan hastalara verilen en büyük armağandır. Bir gün bizde hasta olabiliriz ihtiyacımız olan kan gönüllü bağışçılar tarafından karşılanır. Hayat kurtarmak kötü değil çok güzeldir. Manevi olarak huzura ulaşır mutlu hissederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu