Okul

İlk Medeniyetlerin İnsanlığa Katkıları Nelerdir

İnsanlar bir arada birlikte yaşama ihtiyacı duyarlar, bunların başlıca sebeplerinden biri toplumsal olarak gelişme düşünceleridir. Tarihte bir çok medeniyet kurulmuş bunlar çeşitli coğrafi bölgelere yayılarak iklim, din, ırk, dil ekseninde ayrılmışlardır. Her uygarlık kendine göre gelişme göstermiştir.

Kadim medeniyetlerin insanlığa çeşitli katkıları oldu. Göçebe toplumların yerleşik hayata geçişleri ve şehirleşme ile başlayan devletleşme süreçleri kuşaktan kuşağa aktarıldı. Etkileşimler medeniyetler arasında haberleşme birbirlerini tanımalarına imkan tanımıştır. Sosyal, siyasi, idari, iktisadi, kültürel alanda medeniyetler üst seviyelere ulaşmıştır. Göçebe toplumlarda hayvancılık kültürüyle ticari çıkarların birleşmesi kaynaşmalarında yardımcı olmuştur.

İnsanlar sosyal alanda gelişme göstererek yardımlaşmış, kaynaşmış ve dayanışma içerisinde olmuştur. Anadolu medeniyetleri coğrafyasında sosyal hayatın içinde yer aldılar. Şehirleşme ile başlayan bilim ve teknik çalışmaları sonuçlar vermiştir. Pozitif ilimler matematik, fizik, geometri ilimleri gelişmiştir. İnsanlar bir arada ortak çalışmalar yürüterek hızlı bir şekilde çalışmaya devam etmişlerdir. Çağdaş ve modern yaşam alanlarının oluşmasında bilimin önemli katkıları vardır. Şehirleşme, şehir devlet kurma anlayışı ortaya çıkmasıyla gelişme sağlandı. Halklar sınıflandırılmış monarşi, oligarşi, teokrasi, demokrasi gibi çeşitli yönetim şekilleriyle yönetilmiştir.

Adalet, merhamet, hürriyet, vicdan ve benzeri kavramlar ortaya çıkmıştır. Devlet sistemlerinin gelişmesinde eğitim ve öğretim ilerlemiştir. İnsanlar okuma yazma gibi öğrenim elde etmesi gelişmeleri takip ederek devamını getirdiler. Günümüzde bilim ve teknolojinin bu denli gelişmesi ilk medeniyetlerin katkılarıyla olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu