Okul

Kan Bağışının Toplum Açısından Önemi

Kan bağışı yapılması toplumsal olarak sorumluluklardan birisidir. Kan bağışı yardımlaşma ve dayanışmanın göstergelerindendir. İnsanda bulunan hayatta kalmasını sağlayan kan bağışının yapılması başkalarına hayat verir. Başımıza neler gelebileceğini bilmediğimizden her an kaza geçirerek kan ihtiyacımız olabilir.

Ameliyat olmamız durumunda dahi yaşama tutunmamızı sağlayan başkalarının kan bağışı olmaktadır. Kan vererek insanların hayatlarını kurtarabiliriz. Geleceğimiz için yatırım yaptığımız gibi bizim verdiğimiz bir kan başkasını kurtarırken başkasınınki de bizi kurtarır. Kan grupları farklı olmasından dolayı gerekli olan kanımız farklı insanlardan sağlanabilir.

Kan vermek toplumsal olarak önemlidir. Gelişmesinde ve birbirlerine sahip çıkması için yapılır. Kan vermek aynı zamanda vücudumuzun rahatlamasını sağlar. Vücudumuz tekrar kan ürettiği gibi en kısa zamanda telafi eder. Belirli süre aralıkları ile kan verilmesi hastalıklarımızın öğrenilmesini sağladığı gibi organlarımızın daha düzenli çalışmasını sağlar. Herkes bilinçli bir şekilde olarak ihtiyacı olanlara verilmesi için kan verilerek bunlar muhafaza edilmelidir.

Kan vermenin faydaları
Kan hücreleri yenilenilir ve organların çalışmasını sağlar.
Kandaki yağ oranı azalır.
Kalp krizi geçirilmesini önler.
Kan verilmemiz durumunda yapılacak testler sayesinde hastalığımız olup olmadığının tespit edilmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu