Okul

Kanaatkarlık İle İlgili Kompozisyon

Her insan yaşamı boyunca bir çok şeye sahip olur. İnsanlar ihtiyaçlarının yanı sıra lükse kaçacak türden de isteklerde bulunur. İhtiyaçların karşılamaya yönelik iş hayatı çalışma gibi değerleri ön planda tutarlar. İnsanların karakterleri, ihtiyaçlarını karşılar türden olması gerekir. Sahip olduklarının değerini bilmeyen şükretmeyen insan kanaatkar olamaz.

Az ya da çok olsun neye sahip olursak olalım ilk önce şükretmesini bilmeliyiz. Elimizdekilerle yetinmeyi kendisini ikna etmelidir. Sahip olduğu ufak bir şeyin dahi değerini bilerek onunla mutlu olunmalı. Az olmuş ona şükretmeli çok olduğunda da onunda değerlini bilmelidir. Ufak şeyleri görmezlikten gelerek daima gözünü yükseklere tutmamalı. Başkasının arzu ve isteklerini kendi hedefi olarak görürse sahip olduklarını da kaybedebilir. İnsan her anlamda sahip olduklarını bilmeli ona değer vererek öyle hareket etmelidir.

Kanaatkarlık ölçülü olmayı sağlar, insanı tasarrufa götürür ve elindekilerin değerini anlamasına yardımcıdır. Kanaatkar insan her zaman hesabını kitabını bilen, attığı adımları iki kere düşünendir. Elindekilerin değerini daima bilerek öyle hareket eder. Yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar büyük hareket olduğunu da bilir. Paylaşarak çoğalacağını insanların bir olarak imkansızları gerçekleştireceğini gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu