Okul

Karadeniz Bölgesinin Ülke Ekonomisindeki Yeri

Ülke ekonomisinde aktif rol oynayan başta bölgelerimiz olmaktadır. Bölgelerin turizm, sanayi, tarım, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, hayvancılık bakımından ekonomik faaliyetleri değişiklik gösterir. Karadeniz bölgesinin ülke ekonomisindeki yerine yönelik katkıları daha çok tarımcılıkla bilir.

Ekonomik faaliyetlerin başında bölgede tarımcılık yüksek oranda yapılmaktadır. Çay, fındık, tütün, mısır gibi faaliyetler aktif olarak yapılmaktadır. Bölgenin sanayi gelişimi tarım ürünlerinin işlenmesine yönelik ağırlık gösterir. Bölge halkı geçiminin bir kısmını balıkçılık ile yapar. Bölgenin yaygın olarak ekonomik faaliyetlerinden birisi hayvancılık olup büyük baş hayvancılığa ağırlık verilmiştir. Manda yetiştiriciliğinin yanı sıra küçükbaş gelişmediği gibi arıcılık ve kümes hayvancılığı ile az oranda katkıda bulunur.

Bölgede ormancılık ve balıkçılık aktif şekilde yapılır. Ilıman iklime sahip olması ile yeşillikler sayesinde kerestelik torum üretimi Karadeniz bölgemizden karşılanmaktadır.

Yeşil cennet olan Karadeniz bölgesinde turizmcilik alanında büyük gelişme vardır. Yöresel yerler ve doğal güzellikleri turistleri bölgeye çekmektedir. Tarihi yapıları turizm bakımından aktif rol oynamaktadır.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu