Okul

Balık Baştan Kokar Atasözünün Anlamı

Dilimizi kullanırken anlam ve hitap gücünün kuvvetlenmesi için atasözlerine yer veririz. Atalarımız yaşadıkları zamanlarda edindikleri tecrübeleri kendilerinden sonra gelecek olan nesillere ders, ibret olması adına sözler söylemişlerdir. Yaşantımızda başımıza gelecek olayların hepsinde atalarımızın daha önce tecrübe edindiği sözleri hatırlarız.

Balık baştan kokar; İnsanlar toplumda başarılı olan kişileri kendilerine örnek alarak kendilerini geliştirirler, başta olan kişi kendini bozar ve bulunduğu statüye laik bir davranış göstermezse diğerleri de kendini bozarak zararlı hale gelir. Toplumda bir liderin davranışlarını onun milleti örnek alır, en üstteki kişi yanlış yaparsa millette onun yolundan giderek o hatalara düşer.

Bir idarecinin kararları, düşünceleri ve davranışları milleti ilgilendirir. Sorumluluk sahibi bir insan nasıl davranacağına yönelik bilgi tecrübe sahibi kişiliktir. Kötü davranışlar başkalarının da etkileyeceği bilindiği için herkes o yola düşer. Bir lider çalıp çırparsa eğer onu takip eden kişilerde bu yolda ilerlemekten sakınmazlar. Millet onu örnek alarak yavaş yavaş onun davranışlarını huy edinmeye başlayarak benzerlik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu